دانلود فایل*پایان نامه کاربرد ماهوراه ( انتشار امواج ) و ارتباط با سکو های دریایی*

پایان نامه کاربرد ماهوراه ( انتشار امواج ) و ارتباط با سکو های دریایی|bi
در حال حاظر فایل کامل و برتر با عنوان پایان نامه کاربرد ماهوراه ( انتشار امواج ) و ارتباط با سکو های دریایی آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.تحقیق کاربرد ماهوراه ( انتشار امواج ) و ارتباط با سکو های دریایی

انتشار امواج ماوراء افق

کلیات

مقدمه

این فصل اختصاص به انتشار امواج ماوراء افق با استفاده ا لایه تروپوسفر در ارتفاعات چندین کیلومتری سطح زمین دارد. بطوریکه در فصول قبل بیان شد افق رادیویی یک فرستنده که آنتن آن در ارتفاع ht از سطح زمین قرار دارد با فرض آنکه از کلیه ارتفاعات مسیر صرفنظر و فقط انحنای سطح زمین مدنظر باشد از رابطه زیر تبعیت می نماید.

که بعنوان مثال برای شرایط هوای استاندارد 33/1=K و ارتفاع 30 متری آنتن این فاصله به حدود 6/22 کیلومتر بالغ می گردد. برای آنکه بتوان امواج را مستقیماً و بدون نیاز به ایستگاههای واسط به فواصلی دورتر از افق رادیویی ارسال داشت از تکنیکهای خاص می بایست بهره گرفت که یکی از مهمترین آنها با کارآئی مناسب بهره گیری از ارتباطات تروپواسکاتر می باشد که در این فصل به توضیحاتی در خصوص آن پرداخته می شود.

روش های ارتباطات ماوراء افق

روش های ارسال و دریافت امواج رادیویی با استفاده از هاپ های بلند و از طریق ارتباطات رادیویی ماورای افق عبارتند از:

ارتباطات HF و MF

در این روش از شکست و بازتاب برای ارسال امواج تا فواصل هزاران کیلومتر استفاده می شود. پهنای باند متوسط مجاز ارسال در حد یک یا دو کانال تلفنی است. محدودیت اساسی دیگری که برای استفاده از زیر باندهای این طیف وجود دارد وابستگی اینگونه ارتباطات به ساعت شبانه روز و شلوغی آن می باشد. این روش بویژه قبل از مطرح شدن ارتباطات ماهواره ای بطور وسیعی استفاده می گردید.

اسکاتر یونسفری

این روش از اسکاترینگ امواج رادیویی در لایه یونسفر (یک پدیده مشابه تروپواسکاتر) بهره می برد و در فرکانس های VHF تا MHz 100 می تواند هاپ هائی تا چندین هزار کیلومتر را تشکیل دهد.

پهنای باند متوسط در این روش خیلی محدود است، به طوریکه فقط امکان ارسال چند کانال تلفنی وجود دارد. همچنین محدودیت های ناشی از محوشدگی سبب شده است که از این روش بندرت استفاده شود.

ترکش های شهابی

در این روش از انعکاسات حاصل از دنباله های یونیزه شده شهابها که همیشه در لایه های بالای اتمسفر وجود دارند بهره گیری می شود. به خاطر فیزیک پدیده، پیوستگی ارسال تأمین نگردیده و امواج باید در قالب ترکشها ارسال شوند. این پدیده در حال مطالعه است و در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی گیرد.

تروپواسکاتر

این روش که موضوع این مطالب را تشکیل می دهد، ارسال تا بیش از صد کانال تلفنی را با هاپ هائی تا صدها کیلومتر امکان پذیر می نماید. این فن آوری در برخی مواقع راه حل مناسبی برای شبکه های محلی با هاپ های طولانی قلمداد می گردد.

دیفرکشن (پراش)

این تکنیک، ارسال تعداد زیادی کانال تلفنی را تا فواصل کوتاهی فراتر از افق ممکن می سازد. این پدیده در ارتباطات سیار و در باندهای UHF/VHF مورد استفاده

می باشد .

ماهواره ها

مناسب ترین روش برای هاپ های خیلی طولانی (مثلاً ارتباطات بین قاره ای) است، اما جایگزینی شبکه های ماورای افق با آن بعضاً به خاطر هزینه و عدم ظرفیت کافی مقرون به صرفه نیست.


مطالب دیگر:
نقشه ی منحنی های هم تبخیر استان کرماننقشه ی منحنی های هم تبخیر استان خراسان جنوبینقشه ی منحنی های هم تبخیر استان خراسان رضوینقشه ی منحنی های هم تبخیر استان خراسان شمالینقشه ی منحنی های هم تبخیر استان خوزستاننقشه ی منحنی های هم تبخیر استان کهگیلویه و بویراحمدنقشه ی منحنی های هم تبخیر استان کرمانشاهنقشه ی منحنی های هم تبخیر استان کردستاننقشه ی منحنی های هم تبخیر استان لرستاننقشه ی منحنی های هم تبخیر استان مازندراننقشه ی منحنی های هم تبخیر استان سمناننقشه ی منحنی های هم تبخیر استان سیستان و بلوچستاننقشه ی منحنی های هم تبخیر استان یزدنقشه ی منحنی های هم تبخیر استان زنجاننقشه ی منحنی های هم تبخیر استان تهرانطرح كارآفريني تولید اسکاچتحقيق پيش بيني ضرر در مسئوليت قرار دادي و قهريتحقيق جرائم و قوانين و مجازاتهاي اطلاعات و رايانه ايتحقيق بررسي علل مهاجرت نيروي كار از روستاها به شهرها در ايرانتحقيق اختلاف بين دستگاههاي اجرايي در نظام اداري ايرانتحقيق اعتصاب كارگريتحقيق زن، دين و اخلاقايران و جامعه اطلاعاتي در سال ۱۴۰۰ هجري شمسيتحقيق بررسي حقوق زن در اسلامتحقيق معامله